Anne Sütünü Arttıran Şeyler

sutu-arttiran-besinlerYeni doğan bebeklerin ilk 6 ay boyunca tek besin kaynağı anne sütüdür. Peygamber efendimizin (S.A.V.) bir hadisine göre de çocuklarımızın en az 24 ay boyunca anne sütü alması gerekmektedir. Sütün oluşumu alınan gıdalara da bağlı olduğu için emziren annelerin normal gereksinimden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineraller alması gerekir. Emziren annelerin iyi beslenmesindeki amaç annenin kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılaması, vücudundaki besin yedeğini dengede tutması ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ve besin öğelerinin karşılaması gerekmektedir.

Emzirme dönemindeki annelerin süt, tahıl, sebze, meyve ve et gruplarının tümünden düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir. Bunun yanı sıra aynı zamanda yeterli sıvı, özellikle su tüketilmelidir. Bununla birlikte yeterli miktarlarda badem yemenin de süt yağmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Sütün azalmasına neden olan bir diğer etken ise annein gereğinden fazla yorulmasıdır. Anne kendisini çok fazla yormamalıdır. Süt yapımı için gereken enerjinin büyük bir bölümü yorgunluğu gidermek için kullanılacaktır. Bu da sütün yetersiz kalmasına neden olacaktır.

Kansızlık problemi anneler için kan arttırıcı doğal yöntemler mevcuttur;

– Bol bol siyah üzüm kaynatıp içmelidir,
– Erik, kayısı, ayva kompostosu yemelidir,
– Marul içerisine 3-5 adet ıspanak yaprağı karıştırıp çiğ halde yemelidir.

Anne sütünü artırmaya yarayan besinler

Semizotu, ısırganotu, havuç, balkabağı, enginar, maydanoz, dereotu, ıspanak, pazı.

Anne sütünü artıran meyveler

Nar, muz, hurma, kuru incir, elma, armut, ayva.

Bunlarla birlikte anne bol süt içmeli, çiğ sebze ve meyve, çimlenmiş buğday, tahin helvası, tahin-pekmez, havuç, yer elması yemelidir. Anason, kimyon, rezeyan, fesleğen, şerbetçiotu gibi baharatlar bol miktarda kullanılmalıdır.

Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayı sütün kalitesini ve miktarını artırır. Özellikle vejeteryan annelerin soya fasulyesi ve soya sütlerinden zengin bir diyet ile beslenmesi kendilerine bu yönde büyük avantaj sağlamaktadır.

Anne sütünü artırmanın doğal yolları nelerdir?

Anne sütü, beyindeki hipofiz bezinde üretilen Prolaktin hormonu tarafından salgılanır. Bu hormon, süt bezlerindeki salgıyı artırarak etki gösterir. Prolaktin hormonunun düzenli olarak salgılanabilmesi için kişinin rahat, stressiz bir ortamda olması ve bebek arasında yakın ilişki kurması gereklidir. Bebeğin sesi, kokusu ve dokunuşları anneyi rahatlatır, bebekle arasındaki bağı güçlendirerek süt salgısını arttırır.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>