Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri

Anne sütünü arttıran yiyeceklerAnne sütü bebek için çok önemli bir besindir.Annenin sütü olmazsa bebek aç kalacağından sürekli ağlayacaktır. Peki anne sütünün kesilmemesi için ne yapmak gerekir? Sütünüzü arttırmak için hangi yöntemlere baş vurulmalıdır? Bu tür soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1 – Anne hamileyken ayva yerse, kan dolaşımına faydalı olur.
2 – Marul yemek, anne sütünü arttırır.
3 – Nohut yemek, anne sütünü arttırır.
4 – Bal şerbeti, tıkanan damarları açar, sütü arttırır.
5 – Yoğurt, üzüm, hurma, kuru incir, doğum yapan kadınların vazgeçilmez gıdasıdır. Hurma ve bal, lohusalık yaralarının tedavisini kolaylaştırır.
6 – Mürver çiçeği, biberiya anne sütünü arttırır.
7 – Çakal eriği (dağ eriği) suda kaynatılıp günde 3 kere 1’er çay kaşığı içilir(kabızlık yapmaması için sinameki ilave edilir).
8 – Havuç tohumu, su ile kaynatılıp içilir.
9 – Funda, su ile kaynatılıp içilir.
10 – Rezene, su ile kaynatılıp içilir.
11 – Anason, su ile kaynatılıp içilir.
12 – Turp tohumu, su ile kaynatılıp içilir.
13 – Isırgan otu, su ile kaynatılıp içilir.
14 – Kırmızı mercimek, mısır unu, yulaf unu, kimyon, çorba yapılıp içilir.
15 – Turp, badem, tavuk eti, yerelması, şalgam, enginar, muz, elma anne sütünü arttırır.
16 – Şalgam suyu, anne sütünü arttırır.
17 – Adaçayı, anne sütünü arttırır.
18 – Maydanoz, anne sütünü arttırır.
19 – Süt düğümlenmesinden, tıkanmasından şişen, sertleşen memeye nane lapası konursa tıkanıklığı giderir, şişi iner.
20 – Çörek otu, ılık bal şerbetiyle içilirse anne sütünü arttırır.
21 – Antep fıstığı, anne sütünü arttırır. Fazlası baş ağrısı yapar. Şeker telafi eder.
22 – Soğan, anne sütünü arttırır. Fazlası bebekte karın ağrısı yapar.
23 – Kara lahana (Karadenizlilerin çok sevdiği lahana) yemek, yemeğini yemek, anne sütünü arttırır.
24 – Enginar yemek, her türlü yemeğini yemek anne sütünü arttırır.
25 – Ayva, balla pişirilip lapa olarak ğöğüse bağlanırsa süt yollarını açar.

TAVSİYE: Sütümüz olmuyor, az oluyor diye, bebekler suni gıdalara mahkum edilmemelidir. Siz de 25 formülden birini seçip, deneyebilirsiniz. Anne sütüyle beslenen bebek, hem gıdalanır, hem de anneye karşı olan sevgi bağı artar. Annelerin çoçuklarını tam 2 sene emzirmesi ayetle sabit olduğu gibi (kadınlar çocuklarnı tam iki yıl emzirirler-Bakara suresi 233.ayet), tıp da bu gerçeğe doğru hızla ilerliyor.2 sene zarfında anne, 2 yaşından küçük başka bir çocuğa süt verirse, bu kendi çocuğunun süt kardeşi olur. Bunların evlenmesi dinen ve tıbben zararlıdır. Ahmak, sinirli kişilerin sütü ve kanı, verilen kişiye geçeceği için seçici davranmak gerekir (kadın, hamileliğinde, doğum yapıncaya kadar ve bebeği memeden kesilinceye kadar, Allah yolunda hudutlarda nöbet bekleyen mücahit gibidir. Eğer bu safhalarda ölürse, ona şehit mükafatı ve sevabı vardır. –Ahmak kadına süt emzirtmeyiniz-Hadis-i Şerif).

Dere otu
Dere otunu mutlaka salatalarınızda, üstüne süs olarak da kullanabilirsiniz, dekor seven bayanlar için, bu otun her derde deva olduğunu hepimiz biliyoruz. Anne sütünü arttırmada etkin rol oynayan bir bitkidir.

Beyaz dut veya kurutulmuş dut
Dut’un birden fazla yararı ve faydası vardır. Anne sütünü arttırdığı gibi, vücuda güç ve enerji verir. Kansızlık çeken insanların, kansızlık problemini giderebileceği bir besin kaynağıdır. Ayrıca karaciğeri güçlendirir, boğaz ve bademcik iltihaplarına karşı vücuttaki mikroplara karşı savaşır.

Beyaz üzüm
Anne sütünü arttıran besinlerden biriside beyaz üzümdür. Özellikle yeni bebek sahibi olmuş anne adaylarımızın her gün tüketmesinde fayda vardır. Bunun yanı sıra beyaz üzümün faydaları kalp ve damar hastalığı çekenlerinde bu besin kaynağını tüketerek bu hastalıklardan ağrı çekme olanağını en aza indirir.

Ayva
Her gün bir tane ayva yemeye çalışın, yalnız hamilelik döneminden ziyade, bebeğin doğumu olduktan sonra, zira ayva kabızlık yapabiliyor. Anne sütünü arttıran temel besin kaynaklarından biriside ayva’dır. Bunun dışında tüketebileceğiniz diğer besinler, tahin helvası ve incir’dir namı değer yemiş. İncirin bin bir derde dermanı vardır. Anne sütünü arttırdığı bir yana, enerji ver güç verir aynı zamanda zihin açar.

bebekten-balgam-sokturmek

Bebeklerin Balgamını Söktürme Yöntemleri

Okunma Sayısı: 53 PAYLAŞMAK İÇİN:Solunum sisteminin, ağızdan ve burundan başlayıp akciğerdeki hava keseciklerine kadar havayı ileten kısmının sürekli olarak nemli kalması gereklidir. Solunum sisteminin iç çepherini döşeyen epitel doku, bu nemi sağlayabilmek için sürekli...

0 comments
sutu-arttiran-besinler

Anne Sütünü Arttıran Şeyler

Okunma Sayısı: 262 PAYLAŞMAK İÇİN:Yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay boyunca tek besin kaynağı anne sütüdür. Peygamber efendimizin (S.A.V.) bir hadisine göre de çocuklarımızın en az 24 ay boyunca anne sütü alması gerekmektedir. Sütün...

0 comments
Anne sütünü arttıran yiyecekler

Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri

Okunma Sayısı: 88 PAYLAŞMAK İÇİN:Anne sütü bebek için çok önemli bir besindir.Annenin sütü olmazsa bebek aç kalacağından sürekli ağlayacaktır. Peki anne sütünün kesilmemesi için ne yapmak gerekir? Sütünüzü arttırmak için hangi yöntemlere baş vurulmalıdır?...

0 comments
organik_beslenme_ve_onemi

Organik Beslenmenin Önemi

Okunma Sayısı: 90 PAYLAŞMAK İÇİN:Organik veya ekolojik beslenme son yıllarda hepimizin kafasını meşgul ediyor. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde büyük önem taşıyan beslenme sürecinde organik ürünlere yer vermek gerekiyor. İşte sizler için derlediğimiz tavsiyeler…...

3 comments

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>