Annelik İçgüdüsü

annelik-icgudusuAnnelik içgüdüsü, varoluşdan bu yana genetik olarak aktarılarak gelen bir güdüdür. Tüm canlılara genetik olarak kodlanmıştır. Annelik güdüsü tüm canlıların DNA’sına kodlanmış, türlerine göre annelik süresince yapması gerekenleri, davranış şeklini otomatik oluşturur. Sanki hep anneymiş gibi davranmaya başlarsınız.

Her anne doğumdan sonra genetik kodların oluşturduğu programın ne kadar kusursuz çalıştığını anlatmak veya kelimelere dökmek çok zor. Hayatın başlangıcı, doğanın mucizesi olan doğuma tanıklık etmek tarifi imkansız bir deneyimdir. Anne ilk çocuğunu kuçağına aldığında ne yapmasını gerektiğini bilmeye başlar sanki daha öncede bebek büyütmüş gibi onu nasıl emzireceğini, nasıl koruyacağını, nelere hassas ve nelerde koruması gerektiğini bilir hale gelir.

Annelik içgüdüsünün tarifi aslında yoktur. Bunu anlamak için anne olmak gerekir, annelik kutsal bir mertebe gibi en üst sınıf gibi düşünün ulaşılması imkansız gibi görünen bir yol gibi, ulaştığınız an o duygunun hiç bir tarifi yapılamaz.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>