Ay Ay Hamilelik | Gebelik Psikolojisi

Hamileliğinizin ilk ayından, son ayına kadar, fiziksel ve duygusal değişiklikler yaşamanız mümkündür. Bu değişiklikler, hey ay farklı şekillerde kendilerini göstereceklerdir. İşte size ay ay yaşayacağınız fiziksel ve duygusal değişiklikler:

1.Ay Psikolojik Durum

Son adetiniz geldiyse, hamile değilsiniz demektir. Önce bundan emin olmanızı tavsiye ederiz.

Yumurtlamadan sonra, sperm ve yumurta birleşir ve rahme doğru yolculuklarına başlarlar. Adetiniz birkaç gün bile olsa geciktiyse, hamile olduğunuzdan şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Bu durumda, bir gebelik testi alın. Fakat gebelik testlerinin her zaman %100 doğru sonuç vermediğini de unutmayın.

Yumurtlamadan iki hafta sonrasına, hamilelik testi yapacağınız zamana kadar beklemek duygusal olarak yıpratıcı olabilir. Eğer hamile kalmak için uğraştıysanız, duygularınızın sevinç ve korku arasında gidip geldiğini görmek sizi şaşırtabilir.

2.Ay Psikolojik Durum

Adet olmadığınız andan hemen sonra, hamile olup olmadığınızı öğrenmek için, bir kan ya da idrar testi yapabilirsiniz. Bu şekilde kesin bir sonuç alabilirsiniz.

Başlangıçta birçok kadın gibi mide bulantısı, kusma yaşayabilir ve kendinizi inanılmaz yorgun hissedebilirsiniz. Bütün bu belirtilerin yanında, adet olacakmışsınız gibi hissedebilir, hafif kramplar yaşayabilirsiniz. Bunların hepsi normal belirtilerdir.

Henüz ikinci ayda olduğunuz için, gerçekten hamile olduğunuza inanamayabilirsiniz ve hatta bazı zamanlar kolaylıkla hamile olduğunuzu unutabilirsiniz, bu çok normal ve birçok kadının başına gelen bir durum. Bunun için suçluluk duymayın.

3.Ay Psikolojik Durum

Hamileliğiniz sabah bulantıları, yorgunluk ve cinsel isteksizlik gibi belirtiler göstermeye devam edecektir. Fakat bu belirtiler, gebeliğinizin ilk üç aylık döneminden, ikinci üç aylık dönemine geçerken sona erecek veya azalacaktır.

Karnınızdan şu anda belli olmasa da, üçüncü ayın sonunda rahminiz, kalça kemiğinizin daha üzerine çıkmış olacaktır.

Göğüsleriniz büyüyebilir, göğüslerinizin daha dolu ve hassas olduğunu hissedebilirsiniz. Areola bölgesinin (meme başı çevresi) renginin bu ayda biraz koyulaştığını fark edebilirsiniz.

Hamileliğin bu noktasında bebeğinizin sağlığı için endişelenmeniz normaldir. Eşiniz de hamileliğiniz konusunda aynı endişeleri taşıyor olabilir. Rahat olmaya ve eşinizden de destek alarak, bu endişelerden kurtulmaya çalışmanızı tavsiye ederiz.

4.Ay Psikolojik Durum

Geçen aya kıyasla kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Plasentanız gebelik hormonları üretmeye başladığından, kendinizi ikinci üç ayda daha iyi hissetmeniz doğaldır.

Bazı kadınların hamileliği bu ayda karınlarından belli olur, ancak çoğu kadın henüz hamile kıyafetlerine ihtiyaç duymaz.

Gebelik süresince vücudunuz daha fazla kana ihtiyaç duyduğu için kalbiniz daha hızlı atacaktır.

Karnınız yabancı insanların fark edeceği kadar büyümediği için kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz.

Dördüncü ayda, hamilelik fikrine, tam olarak alışmaya ve kabullenmeye başlayacaksınız. Bundan dolayı psikolojik olarak da anne olmaya hazırlanacaksınız.

5.Ay Psikolojik Durum

Rahminiz, göbeğinize ve göbek deliğinize ulaştığından karnınız daha da şişecek ve bebeğinizin hareket ettiğini hissetmeye başlayacaksınız.

Gebelikte, böbrekler daha fazla çalıştığı için daha sık tuvalete gidiyor olacaksınız.

Beşinci ay, sizi rahatsız eden birkaç belirti dışında hamileliğinizin keyfini çıkarmaya başlayacağınız dönemdir.

Bebekler ve doğum hakkında bir şeyler öğrenmek için araştırmalara başlayacaksınız.

Eşiniz de bebeğin hareketlerini hissetmeye başladığı için, bu onun hamileliğe bakışına yepyeni bir boyut kazandıracaktır.

6.Ay Psikolojik Durum

Artık bebeğinizin hareketlerini daha kolay hissedebiliyorsunuz. Bebeğiniz daha sık ya da daha düzenli hareket etmeye başlayacaktır.

Mideniz sık sık ekşiyorsa, daha az ve daha sık yemek yemeye gayret edin ve midenizi bozan yiyeceklerden sakının.

Braxton Hicks kasılmaları adı verilen alıştırma ve yalancı doğum kasılmaları yaşayabilirsiniz.

Bu ayda birçok kadın, aşırı yorgunluk hissi ve üçüncü üç ayın belirtileri başlamadan önce, kendilerini çok iyi hissettiklerini söyler.

Bu dönemde, erken doğumun belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu noktada muhtemelen hamileliğinizin keyfini tam olarak yaşıyorsunuz.

Garip rüyalar görmek, hamilelikte sıkça rastlanan bir durumdur. Bu rüyalara fazla önem vermeyin.

7.Ay Psikolojik Durum

Son üç aylık dönemin belirtileri kendini hissettirmeye başlamış olabilir. Bu belirtiler arasında sırt ağrısı, uyku problemi ve gebeliğin son döneminin pek de hoş olmayan diğer belirtileri ortaya çıkacaktır.

Göbeğiniz hızla büyüyor! Şekli değişiyor. Bu dönemde bebeğinizin tekme attığını göbeğinizden fark edebilirsiniz.

Vücudunuz kendini doğuma hazırladığı için eklemleriniz gevşemiş gibi hissedebilirsiniz, bunun sebebi vücudunuzun relaksin adı verilen hormonu salgılamasıdır. Bu hormon salınarak yürümenize neden olacaktır.

Doğum hakkında endişelenmeye başlamış olabilirsiniz. Düşüncelerini ve deneyimlerini öğrenmek için doğum yapmış kadınlarla konuşmak işinize yarayabilir. Öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenmeye devam edin. Bir emzirme kursuna ya da doğum kursuna yazılın ve bebek bakımı hakkında bilgi edinmeye çalışın. Böylece, endişelerinizi en aza indirebilirsiniz.

8.Ay Psikolojik Durum

Bu son döneme girdiğinizde, çok çabuk yorulduğunuzu hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar bu dönemde gün boyunca uyuyabildiklerini ancak geceleri uyumakta zorlandıklarını söylerler. Bazıları bunun, sizi gelecek günlerdeki uykusuz gecelere hazırladığını söyler. Fırsat bulduğunuz her an kestirmeye çalışın ve vücudunuzu dinlendirin.

Kendinizi gerçekten rahatsız hissedebilirsiniz. Hissettiğiniz acıyı hafifletmek için yoga ve hafif egzersizler yapmayı ya da yüzmeyi deneyebilirsiniz.

Bebeğiniz artık iyice kalça kemiğinizin içine doğru girdiği için, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Doğum yaklaştıkça annelik yeteneğiniz hakkında endişelenebilirsiniz. Bunu engellemek için, eşinizle, duygusal ve fiziksel olarak, yaklaşan doğumla başa çıkmanın yolları hakkında konuşun ve gebelik ve doğum danışmanınızdan tavsiyeler alın.

9.Ay Psikolojik Durum

Karnınızın ne kadar büyüdüğüne inanabiliyor musunuz? Genellikle rahim kasık kemiğinden itibaren 40 santimetreye kadar büyüyebilir.

Vücudunuz doğuma hazırlandığı için birçok kasılma yaşayabilirsiniz.

Göğüsleriniz de emzirme için son hazırlıklarını yapıyor. Memelerinizden süt sızabilir.

Sık sık doğumun başlayıp başlamadığından endişe edebilirsiniz.

Emzirme konusunda kendinize güvenin. Unutmayın ki ebeveynlik uzun bir dönemin yalnızca bir kısmıdır. Her gün bebeğinizin keyfini çıkarın ve işleri yavaştan alın. Zamanla bütün sorun ve endişelerinizin üstesinden gelip, harika bir anne olacaksınız.

hamilelikte-olusan-catlaklar

Hamilelikte (Gebelikte) Çatlak Problemi

Okunma Sayısı: 401 PAYLAŞMAK İÇİN:Bayanlar için kabus haline gelen çatlakların hamilelik döneminde ortaya çıkma oranı %90 mertebesindedir. Özellikle dördüncü aydan sonra daha çok meydana gelir. Bu durum kadınlar üzerinde olumsuz etki yaratmakta, hatta psikolojik...

0 comments
hamileligin-1-ayi-anne-psikolojisi

Hamileliğin 1. Ayında Anne Psikolojisi

Okunma Sayısı: 65 PAYLAŞMAK İÇİN:Son adetiniz geldiyse, hamile değilsiniz demektir. Önce bundan emin olmanızı tavsiye ederiz. Yumurtlamadan sonra, sperm ve yumurta birleşir ve rahme doğru yolculuklarına başlarlar. Adetiniz birkaç gün bile olsa geciktiyse, hamile...

0 comments

Ay Ay Hamilelik | Gebelik Psikolojisi

Okunma Sayısı: 86 PAYLAŞMAK İÇİN:Hamileliğinizin ilk ayından, son ayına kadar, fiziksel ve duygusal değişiklikler yaşamanız mümkündür. Bu değişiklikler, hey ay farklı şekillerde kendilerini göstereceklerdir. İşte size ay ay yaşayacağınız fiziksel ve duygusal değişiklikler: 1.Ay...

0 comments
??????????????????????????????????????????????????????????

Hamilelere Söylenmemesi Gereken Sözler

Okunma Sayısı: 138 PAYLAŞMAK İÇİN:Hamilelik, bir kadının geçirdiği hem en özel hem de en hassas dönem. Değişen hormon dengesi, daha sağlıklı ve dikkatli beslenmeye odaklanma, alınan kilolar ve psikolojik etkiler derken, bir kadın için...

0 comments
baby-shower-bebek-partisi

Baby Shower Partisi

Okunma Sayısı: 123 PAYLAŞMAK İÇİN:Baby Shower partisi, genellikle anne adayının yakın bir arkadaşı ya da arkadaşları tarafından organize edilir. İngilizce’de “showering” deyiminden gelen ve “hediye yağdırmak / hediye yağmuruna tutmak” şeklinde kullanılan bu tabir,...

1 comment
normal-dogum-sonrasi-vajina-sarkmasi

Normal Doğum Sonrası Vajina Genişlemesi

Okunma Sayısı: 146 PAYLAŞMAK İÇİN:Sezaryene göre normal doğum daha acılı ve sancılı olmasına rağmen birçok kadın tarafından tercih edilir. Peki, normal doğum vajinada genişleme ve sarkmaya neden olur mu? Anne adayının herhangi bir sağlık...

0 comments
hamilelik_doneminde_stresin_bebek_uzerindeki_etkisi

Hamilelik Döneminde Yaşanan Stres Bebeği Nasıl Etkiler?

Okunma Sayısı: 104 PAYLAŞMAK İÇİN:Gebelik dönemindeki stres, gebelik sonuçları ve doğan çocuklar üzerine olumsuz etkilere sahip olabilmektedir. Yapılan bazı çalışmalar yüksek orandaki stresin erken doğum ve düşük doğum ağrılıklı bebek dünyaya getirme riskini arttırdığını...

0 comments
hamilelik-doneminde-stres

Hamilelik Döneminde Kadında Ne Gibi Ruhsal Değişikliler Meydana Gelir?

Okunma Sayısı: 59 PAYLAŞMAK İÇİN:Hamilelik süreci hem kadın hem de çevresi için özel ve farklı bir dönemdir ve Bu dönemde hamile kadının vücudunda, duygularında ve yaşam tarzında birçok değişiklikler meydana gelir. Özellikle gebeliğin ilk...

0 comments
hamilelikte-cinsel-hayat

Hamilelikte Cinsellik

Okunma Sayısı: 377 PAYLAŞMAK İÇİN:Günümüzde cinsel istek ve arzuyu tanımlayan bir terim olarak kullanılan libido, psikiyatrik terminolojide ise cinsel istek ve arzuya ek olarak, yaşama arzu ve isteğini de tanımlar. Libido, bir enerji kaynağıdır....

0 comments
hamilelik-depresyonu

Hamilelik (Gebelik) Depresyonu

Okunma Sayısı: 43 PAYLAŞMAK İÇİN:Hamilelik süreci, eğlenceli, çoşku ve beklenti dönemi olmalıdır. Ancak birçok araştırmaya göre, hamile kadınların beklentilerinin aksine hamilelik süreci üzgün, stresli, bitkin ve şaşkına dönmüş gibi hissettiklerini dile getirmişlerdir. Hamilelik sürecinde...

0 comments
hamilelik-surecinde-kadinin-psikolojisi

Hamilelik Sürecinde Kadının Psikolojik Durumu

Okunma Sayısı: 41 PAYLAŞMAK İÇİN:Hamilelik sürecinde sadece kadın değil erkek de farklı duyguları ortaya çıkaran bir süreçtir. Elbette her kadın hamilelik sürecini aynı yaşamaz. Kimi kadın çok rahat geçirirken, bazı kadınlar için bu süreç...

0 comments

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>