Bebeğin Konuşmasını Hızlandıracak Teknikler

bebeginizle-konusunÇocuğunuzun konuşma aşamalarını atlatabilmesi için sizin de uygulayabileceğiniz birçok teknik vardır. Bu teknikleri sıralamakgerekirse;

– Çocuğunuza sık sık adıyla seslenin (bu madde biraz komik gelebilir ancak anne babalar bebeklerine genelde canım, bitanem, bebeğim, aşkım vb. sıfatlarla seslenirler).

– Onunla konuşurken mutlaka yüz yüze olun. Altını değiştirirken, onu beslerken bile mutlaka yüzüne bakarak konuşun. Çünkü iletişimin ilk olarak başladığı yer bedendir.

– Ona sık sık şarkı söyleyin.

– Çocuğun anlayacağı kolay cümleler kurarak, yüksek tonda ve anlaşılır bir şekilde konuşmanız, duygusal ifadelere yer vermeniz ve aynı şeyi birkaç kez tekrarlamanız işe yarayabilir. Mesela; “Parkta oynamak hoşuna gitti, değil mi?” ya da “Düşünce canın çok yandı” şeklinde ifadeler onun ileride duygularını daha rahat ifade etmesine yarayabilir.

– Onunla konuşurken abartılı mimikler ve kocaman açılmış gözler dikkatini size vermesine yardımcı olur.

– Çocuklarla inatlaşmak faydadan çok zarar sağlar. Yanlış bir kelime söylediğinde inatla doğrusu bu demek yerine o kelimenin doğrusunu normal olarak söyleyin. Böylece kendiliğinden kelimenin doğrusunu öğrenecektir. Onların başlarda kelimeleri yanlış kullanmaları çok normaldir.

– Cevabı “Evet” ya da “Hayır” olan sorular yerine cevabı açık olan soruları tercih edin. Örneğin “Legolarınla mı oynamak istersin yoksa arabalarınla mı?” gibi.

– Çocuğunuzun sorduğu “Ne” ve “Neden” ile başlayan sorularını mutlaka cevaplandırın. Böylelikle neden-sonuç ilişkisini anlamasına yardımcı olursunuz. Eğer sorduğunuz soruyu bilmiyorsanız, bilmediğinizi de açıkça söyleyebilirsiniz.

– Sürekli tekrarlayarak aynı sesi çıkaran oyuncaklar bebeğinizin daha hızlı konuşmasına katkı sağlayacaktır.

– Günlük programlarınızla ilgili detayları bebeğinize söyleyin. “Şu anda eve gidiyoruz”, Şimdi yemek zamanı” gibi cümleler aynı zamanda neyi ne zaman yapması gerektiğini de ona öğretecektir.

– Eğer çocuğunuzla büyüdüğünde de konuşabilmek istiyorsanız onunla şimdiden konuşmalısınız. Aile içindeki iletişimin temelinde konuşmak vardır.

Bunları da beğenebilirsiniz...

2 Yanıt

  1. Elif diyor ki:

    Faydalı bilgiler var çok seviyorum bu siteyi . Kızlar bebeğiniz kaç aylıkken konuşmaya başladı benim kızım 1,5 yaşında başladı ( maşallah )

  2. iceberk diyor ki:

    Sizin adınıza çok sevindim, sitemizi hamilelik ve gebelik üzerine faydalı bulmanıza sevindik, bilgileri ve alanları genişleterek daha birçok bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>