Bebeklerde Beslenme Alışkanlıklarının Değişimi

bebeklerde-beslenme-aliskanliklarinin-degisimiBebeğin ağız tadının gelişmesi ve zenginleşmesi için yeni gıdalar sunulmaya devam edilir. Alerjik reaksiyonları gözlemek için haftanın birkaç günü denenir. Ailenin diğer bireylerinin de yediği gıdalar ezilerek, püre haline getirilerek verilebilir. Ancak bebeğe verilecek kısım biraz daha fazla pişirilmelidir. İri taneli gıdalar az da olsa çiğneme gerektirir.

Bal ilk doğum gününden sonra sunulmalı. Erişkinlere de zararlı olan bakteri sporlarını taşıması nedeni ile botulizme yol açabilir. İnek sütü 12. aydan önce verilmemeli. İlk doğum günü ile formüladan inek sütüne geçilebilir. Anne halen emziriyorsa devam edebilir veya sütü kesmeyi düşünebilir. 9. aydan itibaren baş ve işaret parmağı arasına gıda parçalarını alabilme becerisi gelişir ve parmakları ile kendini beslemeye çalışır. Kaşık tutma yeterli olmasa da bu aydan itibaren eline verilmelidir. Bu aydan itibaren aile ile birlikte yemek masasında yer almak, henüz ailenin hazır olmadığı ancak bebeğin çok sevdiği bir eylemdir. Bu dönemde formüla dışındaki tüm sıvılar ağzı kapaklı bardaklarla verilmelidir. 12. aydan sonra sütte bardakla verilmeli ve biberonun bırakılması kolaylaştırılmalıdır.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>