Bebeklerin Uykularını Uzatma Yöntemleri

bebeklerde-daha-uzun-uykuGündüz uykuları bebeklerin dinlenmesi, huzurlu olması, daha güzel yemek yemesi, enerji depolamaları için oldukça önemli bir rutindir. Bebeğinizin gündüz uykularını kısa uyuyor ve dinlenmeden uyanıyorsa ne yapabilirsiniz? İşte size birkaç öneri:

Her bebek için uyku ihtiyacı farklılık gösterir. Bazı bebekler kısa uyusa bile yeterli enerjiyi toplarken diğerlerine kısa uyku yetmeyebilir. Bebeğiniz gündüzleri kısa uyusa bile uykusunu aldığından eminseniz herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Ancak bebeğiniz uykusunu aldığı için değil herhangi başka bir sebepten uyanıyorsa o zaman sebebini aramakta ve çözüm bulmaya çalışmakta fayda vardır.

Bebeğinizin uyku konusundaki tutumunu takip etmelisiniz. Eğer yeterince uykusu gelmeden önce yatırırsanız çok kısa süre sonra uyanabilir. Diğer taraftan çok fazla uykusu gelene kadar bekler ve aşırı yorgunken yatırırsanız bu sefer de aşırı yorgunluktan ve uyarılmadan uykuya dalamayabilir.

Uyku rutininizi gözden geçirebilirsiniz. Bazı bebekler kısa uyku uyuyarak erken uyanabilirler ancak biraz destekle tekrar uykuya dönebilirler. Bebeğiniz bir anda ve mutsuz bir şekilde uyanıyorsa kendi kendine tekrardan uykuya nasıl döneceğini bilemeyebilir. Bu durumda onu nasıl uyuttuğunuzu sorgulamanız gerekebilir. Emzirerek mi? Sallayarak mı? Kolunuzda tutarak mı? Bebeğiniz uyandığında yine aynı pozisyonda olmak isteyebilir. Bu sorunu çözmek için kendi kendine uykuya dalmasını sağlamak yararlı olabilir.

Bebeğinizi uyuttuğunuz odanın sessiz, yeterince serin, rahat ve karanlık olduğundan emin olun. Bebeğinizi gündüz de gece uyuttuğunuz yerde uyutmaya dikkat edin. Bu sayede uykuları daha uzun sürecektir. Yatak odası yerinde oturma odasında uyutursanız çok da uzun sürmesini beklememelisiniz.

Bazı durumlarda gündüz uykularını azaltmak çözüm olabilir. Bebeğiniz sabah ya da öğleden sonra uykusundan çabuk uyanıyorsa uyku sayısını azaltmaya hazır olabilir. Örneğin iki uyku fazla geliyor olabilir, tek uykuya düşerse daha uzun uyku uyuyabilir. Genellikle 3-6 ay arasında bebekler 3 uykudan 2 uykuya düşmeye hazır hala gelebilir. Diğer taraftan 12-18 ay arasındaki bebekler 2 uykudan tek uykuya düşebilir. Her bebeğin uyku ihtiyacının farklı olduğunu ve uykularını da bu doğrultuda düzenlemek gerektiğini unutmamak gerekir.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>