Bebekte Gaz Sancısı

bebeklerde-gaz-sancisiYeni doğan bebeklerde gaz sancısının doğumdan iki hafta sonra başladığını ve bebeklerin yüzde 50’sinde 3 ay sürdüğünü yüzde 15’in ise 12 aya kadar devam eder. Bu duruma İnfantil kolik denir.

Prof. Dr. Alp, “infantil kolik” denen yeni doğan gaz sancısının doğumdan iki hafta sonra başladığını, bebeklerin yüzde 40-50’sinde 3 ay sürdüğünü, yüzde 10’unda 12 aya kadar devam ettiğini söyledi.

Mama veya inek sütü ile beslenen bebeklerde gaz durumu daha fazla görülmektedir. Gaz sancısı olan bebekler için sakin bir ortam içinde ritmik ses dinletin. Anne karnındaki uğultuya benzeyen saç kurutma veya süpürge sesi gaz sancısını biraz sakinleştirecektir. Sesler bebeğin psikolojik yapısını etkilediği ve dikkat ettiği bilinen bir gerçektir. Arabayla dolaştırmak, kucakta hafif sallamak bebeğinizi sakinleştirecektir. Beslenen bebeğin gazını çıkarması için sakin bir ortamda bırakılması veya karına ve ayaklarına masaj yapılması bebeğinizi rahatlatacaktır. Bebeğinizi ılık su ile yıkamaya dikkat edin.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>