BLW Yöntemi İçin Yemek Listesi

blw-yeyek-listesiYeni doğan bebeklerin ilk 6 aydan sonra beslenmeleri için BLW yöntemini tercih ediyorsanız (Kendi Kendine Beslenme) “bu yöntem ile bebeğime ne yedirebilirim?” sorusu aklınıza takılacaktır. Geleneksel olarak pişirerek ve püre haline getirerek bebeğinize yedireceğiniz besinler bu yöntem için de harika bir seçim olacaktır. Aşağıdaki listede sizin için hazırladığımız yiyecekleri görebilirsiniz;

Elma; 6 aylık olan bebeklerinize elma yedirebilirsiniz. En basit şekliyle elmayı yıkadıktan sonra kabuklarını soyarak kemirmesi için ya da bir kaç dilime ayırarak tek tek verebilirsiniz.

Avokado; Avokado kadar besin değeri yüksek başka bir meyve bulmanız neredeyse imkansız. Hem güzel tadı hem de kolay sindirilebilir olması nedeniyle avokado BLW için çok iyi bir seçim olacaktır. Büyük dilimlere bölerek bebeğinize verebilirsiniz.

Pilav; Bir miktar pilavı bebeğinizin önüne koyarak yemesini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz diğer gıdalarla tanışmaya başladıkça pilav ile birleştirerek verebilirsiniz.

Patates; Fırınlanmış ya da haşlanmış papates BLW için güzel bir başlangıç olacaktır.

Pişmiş yumurta sarısı; Katı gıdaya geçiş için yumuşak, lezzetli ve kolay hazırlanabilir bir besindir. Bazı pediatri uzmanları hem yumurta sarısının hem de yumurta beyazının iyi bir başlangıç olacağını savunmaktadır.

Kavun; Besin değeri yüksek olan diğer bir meyve de kavundur. Yumuşak ve sulu bir meyve olan kavun (karpuz da olabilir) bebeklerin sütten katı gıdaya geçişleri sırasında tercih edilebilecek en güzel meyvelerdendir.

Muz; Bebeğinizin kolaylıkla kontrol edebileceği büyüklükteki muz parçalarını ona verebilirsiniz. Bu biraz kirletici olabilir ama bütün hislerini kullanabilmesi için önemlidir. Muzu tamamen veya yarım şekilde de verebilirsiniz ancak yanından ayrılmamanız gerekir. Ayrıca kolay bir şekilde tutulabilmesi için bir miktar kabuğu da üzerinde bırakmanız faudalı olacaktır.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>