BLW Yöntemi (Kendi Kendine Beslenme)

blw-yonteminin-avantajlariBilindiği üzere bebekler ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenirler. 6 ay sonunda anne sütüne devam etmek koşuluyla artık ek gıdalara başlanması gerekmektedir. İşte bu aşamada anneler için bazı problemler başlamış demektir. Bebeğime ne yedirmeliyim? Nasıl yedirmeliyim? Ne zaman yedirmeliyim? gibi sorular her zaman annelerin kafasını kurcalayan unsurlar olmuştur. Geleneksel olarak bebekleri anneleri kaşık ile bizzat kendileri beslerler. Ancak BLW (Baby Led Weaning kelimelerinin baş harfleri) yöntemi ile bebeğin kendi kendine beslenmesi hedef alınmıştır.

Bu yöntemi uygulayabilmeniz için bebeğinizin destek almadan kendi başına dik bir şekilde oturabiliyor olması gerekir. Bununla birlikte eliyle birşeyleri tutup onu ağzına götürebiliyor olmalıdır. Kendi kendine beslenme sırasında bebeğinizi yalnız bırakmamalısınız. Yemek boyunca yanında olmalı ancak ona müdahelede bulunmamalısınız. Bebeğiniz yiyecekleri eliyle tutacağı için yemekten önce mutlaka ellerini temizlemelisiniz.

Bunun bebek için aynı zamanda bir oyun olduğunu düşünebilirsiniz. Hem oyun oynayacak hem de karnı doyacaktır. Bu durumun en kötü yanı ise etrafın fazlaca kirlenecek olmasıdır.

Bebekte boğulma tehlikesi yaratabilecek besinlerden uzak durmalısınız. Sunduğunuz besinler küçük parçalara bölünmüş ve varsa çekirdekleri çıkartılmış olmalıdır.

BLW yönteminin avantajları:

– Zaman alıcı püre yapma işleminden kurtulursunuz,

– Bebeğiniz yemek yemeyi ısırarak öğrenmeye başladığı için ileride sıkıntı çekmezsiniz,

– Her iki yöntemi de deneyen ebeveynlere göre BLW yöntemiyle büyüyen çocuklar, diğer çocuklara göre daha az mızmız oluyorlar.

BLW yönteminin dezavantajları:

– Bebeğiniz yeteri kadar besin alamayabilir, 6 aydan sonra bebekler daha az süt emdikleri için gerekli demiri gıdalardan alırlar,

– Bebeğinizin ne kadar yemek yediğini bilmeniz zor olacaktır çünkü yemeğin çoğu etrafa saçılmıtır,

– Bebeğinizin büyük lokmaları yemeyi öğrenmesine kadar geçecek olan sürede ilkyardım bilmeniz gerekebilir,

– Etraf çok kirlenir.

Görüldüğü üzere bu yöntemin olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Bu durumda hem geleneksel yöntemi kullanmak hem de BLW yöntemini kullanmak akıllıca olabilir. Böylelikle bebeğiniz katı gıdaları yemeyi öğrenirken aynı zamanda yeterli miktarda besin almış olacaktır. BLW yöntemi için uygun olan besinleri görmek için buraya tıklayın.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>