Doğum Çantası

dogum-cantasiBir yandan doğum için sabırsızlanıyor öte yandan da gerekli tüm hazırlıkları tamamlamaya çalışıyorsunuz. Bunların en önemlilerinden biri de doğum çantası hiç şüphesiz. Doğum çantası ihtiyacı olan her şeyin elinin altında olmasını sağlayacağından sizin için çok önemlidir. Erken doğum ihtimaline karşı doğuma birkaç ay kala hazırlarsanız kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Bir anne adayı hastane çantasını hazırlarken doğum yapacağı mevsime çok önem vermeli, ona göre giysi koymalıdır.

Ayrıca doğum yapacağınız hastaneden sizin ve bebeğiniz için temin edecekleri şeyleri öğrenin. Böylece çantanızı gereksiz, kullanmayacağınız eşyalarla doldurmuş olmazsınız. Doğum çantası ihtiyacı olan her şeyin elinin altında olmasını sağlayacağından bir anne adayı için çok önemlidir.

Doğum için seçeceğiniz hastaneye göre farklılıklar olsa da bugün özel hastanelerin hemen hemen hepsinde bebek ihtiyaçlarının tümü hastane tarafından karşılanmaktadır.

Biz de sizin hastanede doğum öncesinde ve sonrasında ihtiyaç duyacağınız şeylerin listesini hazırladık. Size düşen kendi listenizi bizimki ile karşılaştırmak. Böylece aklınıza gelmeyen ama mutlaka gerekli bir şeyleri de fark edip, hazırlama fırsatını yakalayabilirsiniz. Son olarak, bu kadar çok şeyi ne yapacağım ki diye düşünmeyin sakın. Kullanmasanız bile tüm ihtimallere karşı hazırlıklı olmalısınız.

Sizin için:

Hamilelik ve doğum çizelgeniz ve doktor kontrollerinizin bulunduğu dosyanız, son yaptırdığınız kan ve idrar tahlilleriniz, sigorta kartınız, sağlık karneniz

– Yakınlarınızın telefon numaraları

– Nakit para ve kredi kartları

– Önden açılan gecelik ve sabahlık

– Eğer üşürseniz giyebileceğiz bir hırka

– Ayağınızı sıcak tutacak kalın çoraplar

– İçinde rahat ettiğiniz kolay giyilebilen bir çift terlik

– Deodorant, pudra, diş macunu ve fırçası, tarak, şampuan, sabun, kağıt peçete ve havlu, nemlendirici ruj, vücut kremi, temizleme mendilleri, belki biraz makyaj malzemesi (Güzel görünmek isteyebilirsiniz!)

– 3-4 adet özellikle önden kopçalı emzirme sütyeni ve göğüs pedleri

– 1 paket hijyenik kadın pedi

– Bolca pamuklu ve tek kullanımlık iç çamaşırları (lohusa çamaşırı olarak satılanlardan edinirseniz daha rahat etmenizi sağlayacaktır)

– Meme uçları için krem

– Eve dönerken giyebileceğiniz rahat kıyafetler (gebelik döneminde giydiğiniz kıyafetlerden tercih edebilirsiniz, hamilelik öncesi kullandığınız kıyafetler bu dönemde sizi pek rahat ettirmeyebilir.)

– Sizi dinlendirip rahatlatacak sevdiğiniz kitap, dergi, cd’ler

– Bebeğin ilk anlarını kaydetmek için kamera, fotoğraf makinesi

– Refakatçiniz için gerekli giysiler, pijama, çorap, terlik, diş macunu, diş fırçası, şampuan

– Sizin ve yanınızda kalan kişi için atıştırabileceğiniz yiyecekler

– Saçlarınızı rahatça toplayabileceğiniz toka ya da bant

– Hastaneye giderken yolda rahat etmenizi sağlayacak yastık

Bebeğiniz için:

– Mama ve biberon

– Battaniye

– Arabanız varsa bebek koltuğu

– Havlu, bebek sabunu ve şampuanı

– Birkaç paket yeni doğan ölçüsünde bebek bezi, bolca tülbent

– Body, tulum, hırka, pijama, zıbın, birkaç çift çorap, eldiven, şapka

– Yenidoğan emziği

– Hava soğuksa eve dönüş için sıcak tutacak kıyafetler

Doğuma giderken daha başka nelere dikkat etmelisiniz? Nelere önceden karar vermelisiniz? Bu ve benzer sorulara yanıt bulabileceğiniz “Doğuma Giderken” adlı yazımızı okuyarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu yazımızı okumak için lütfen buraya tıklayın.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>