Hamileliğin (Gebeliğin) 30. Haftası

Hamileliğin 30. Haftası

Hamileliğin 30. Haftası

Bu haftada cildindeki lanugo adı verilen ince tüyler kaybolmaya başlamıştır. Saç, kaş, kirpik, el ve ayaklarında bulunan tırnaklar uzar. Gözler artık iyice oluşmuştur ve hatta anne karnında ilk gözyaşını bile dökebilir. Yüz mimiklerini artık iyice oynatabiliyor ve bazen hıçkırabiliyordur. Bebeğin boyu 38 cm, ağırlığı ise 1360 gr olmuştur. Erkek bebeklerin testisleri torbaya inmek üzeredir. Bebeğin gittikçe aşağıya doğru hareketi ve ön tarafa doğru baskı hissi anne tarafından hissedilebilir. Bebek aşağı doğru kaydığından, anne daha rahat nefes alır. Ancak bu sefer de yürürken zorlanmalar yaşanabilir. Bebek bu dönemde oldukça hareketlidir. 12 saat içerisinde 10 kez hareket etmesi uzmanlar tarafından olumlu karşılanır. Bu durum her kadında aynı olmayabilir fakat bebeğinizin çok az hareket ettiğini düşünüyorsanız bunu doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Kemik iliği alyuvar üretimine devam ediyordur. Bu hafta ile birlikte gebeliğin önemli bir kısmını yani 4/3’ünü geri de bıraktınız.

Gebeliğin 30. haftası tartıda şaşırtıcı rakamları görebileceğiniz bir hafta olabilir. Ortalama 11-16 arası kilo almış olabilirsiniz. Bebeğin ağırlığın üzerine bir de plasenta, amniyotik sıvı ve rahim ağırlığı da eklenmiştir. Artık gebelik zorlaşmaya ve şikâyetler de artmaya başlar. Omuriliğe dayanan rahim bel ve sırt ağrılarına neden olurken karının alt bölümü de iyice ağırlaşmış olur ve anneyi zorlar. Kasıklarda ve bacaklardaki kasılmalar kuvvetlidir. Geceleri uyuyamama sorunları ortaya çıkarken anne dinlenemediğinin farkına varır. Bacakları kalp seviyesine getirerek yatmak bu durumda yapılacak en iyi pozisyondur. Kalbe kan taşıyan toplardamarlar karnın sağ tarafında olduğu için sol tarafınız üzerine yan yatmanız gerekir. Mide yanmaları artarak devam eder. Neredeyse her besinin kendisine dokunduğunu düşünmeye başlar.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>