Hamilelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

hamilelik-oncesi-dikkat-edilmesi-gerekenlerSağlıklı bir hamilelik dönemi sağlamak için hamilelikten önce ve ilk haftaları içinde yapabileceğiniz bir dizi işlemler bulunmaktadır.

Sakınmanız gerekenler: Alkol, sigara, ilaçlar, kafein, depresyon ve retinol içeren multi vitaminler…

Sigara: Sigara içmenin düşük yapma riskini artırdığı ve bebeğin büyüme ve gelişimine zarar verdiği bilinmektedir.

Alkol: Hamilelik sırasında ve bebeğinizi emzirdiğinizde alkollü içkiler kullanmamanız tavsiye olunur.

Retinol içeren multi vitaminler: Retinol, yüksek miktarda alındığında zarar verebilen bir tür A vitaminidir. Karaciğerde de retinol bulunması nedeniyle, alınan doz küçük miktarlarla sınırlı kalmalıdır.

İlaçlar ya da alternatif çözümler: Reçete ile veya reçetesiz alabileceğiniz ilaçlar ya da kullanmakta olduğunuz ilaçların bazıları hamileliğiniz döneminde güvenli olmayabilir. Hamilelik ya da emzirme döneminde mültivitaminler gibi yardımcı ilaçları kullanmanın güvenli olup olmadığını kontrol etmeden almayın. Aile doktorunuzdan, ebenizden, yerel eczacınızdan tavsiye alın.

Kafein: Çay, kahve ve kolalı içeceklerin tümü kafein içerir. Günde üç bardak kahve veya beş bardaktan fazla çay içmemeniz önerilir. Guarana, Red Bull, V and Mother gibi enerji içeceklerine katılan bir tür kafein maddesidir. Bu tür içecekleri hamilelik döneminde kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Depresyon: Hamilelik sırasında bazen hemen hemen herkesin kendini kötü hissetmesinin yanısıra bazı kadınlarda bu daha sık görülür ve depresyona girebilirler. Depresyon başarıyla tedavi edilebilir. Bu durumu biriyle konuşun; aile doktorunuz ya da ebenizden yardım isteyin. Bu kişiler size gerekli yardımı sağlayabilirler.

Dikkat etmeniz gerekenler: Egzersiz, genetik geçmiş, sağlık durumunuz, beslenme, folik asit, …

Egzersiz: Belirli sınırlar içinde yapabildiğiniz egzersizleri uygulayın. Yürüyüş, yüzme ya da yoga gibi hafif, eylenceli ve haftanın birçok günü uygulanabilenler en iyi egzersiz türleridir. Jakuzi ve saunalarda çok ısınmaktan  kaçının. Egzersiz yaparken bolca su için. Yorucu egzersizler ve form tutma etkinlikleri konularında bilgi edinin.

Genetik geçmiş: Sizin ve eşinizin kalıtsal olabilecek bir aile sağlık sorunu bulunması durumunda, hamileliğinizin başlangıcında bu durumu aile doktorunuz ile görüşün. Bu hastalıklar arasında Fragile X Sendromu, Talasemi (Akdeniz Anemisi), Kistik Fibrozis, Down Sendromu, Musküler Distrofi (bir cins kas sistemi hastalığı), spina bifida, hemofili, yarı dudak/damak (cleft palate) gibileri sayılabilir.

Sağlık durumunuz: Yüksek tansiyon, şeker, epilepsi, kanama sorunları ya da kalp hastalıkları gibi herhangi bir sorununuz bulunması durumunda, aile doktorunuzla bu konuyu biran önce görüşün. Yarı dudak, bel kemiği problemi gibi aile tarihçenizde kalıtsal bir hastalık bulunması ya da epilepsiye karşı bir ilaç kullanmanız durumunda, lütfen aile doktorunuzla görüşün. Bu ilacın dozunun artırılması gerekebilir.

Beslenme: Hamilelik sırasında, demir, kalsiyum, iyot ve birçok vitamin gibi bazı ek besin maddesini almak gerekmektedir. Beslenme şeklinizin değişken besin maddelerinden oluşmasını ve aşağıda belirtilen besin maddelerinden yeterince yemeyi ihmal etmeyin; meyve ve sebzeler, ekmek ve tahıllı maddeler, kalsiyum gereksiniminiz için süt ürünleri, demir gereksiniminiz için yağsız et, tavuk, ve balık.

Balık bebeğinizin beyin ve sinir dokularının gelişmesi için önemlidir. Haftada bir ile üç öğün arası balık yemeniz tavsiye olunur. Cıva seviyelerinin yüksek bulunması nedeniyle bazı tür balıklar belirli sınırlar içinde yenmelidir. Köpekbalığı (flake), kılıçbalığı, broadbill ve marlin türü balıklar onbeşgünde bir den fazla yenmemeli ve tatlısu levreği, kedibalığı türünden balıklar da haftada birden fazla yenmemelidir. Diğer balık türleri daha sıklıkta yenebilir. Konserve tuna balığı kısıtlamaya dahil değildir.

Bebeğinizin beyin gelişimi için önemli olan diğer bir besin de iyottur. Yeterli iyot alımınız için aşağıda belirtilen tavsiyeleri uygulayın; haftada bir ile üç kez arası balık yiyin (yüksek cıva içeren balıklar kısıtlanmış şekilde), iyotlu tuz kullanın veya hamilelelik döneminde içeriğinde iyot bulunan multi vitamin alın.

Vejeteryan beslenme türünde, mercimek, fasulye, tofu, yumurta ve soya sütü hayvansal besinlerin yerini tutar. Hayvansal besinler yememeniz durumunda, bebeğin beyin gelişmesi için gerekli bulunan B12 vitaminini ek olarak almalısınız.

Folik Asit: Folik asit çeşitli besinlerde bulunan bir vitamin türüdür. Bebeğinizde oluşabilecek spina bifida (belkemiği hastalığı) gibi belkemiği problemleri riskinin azaltılması amacıyla, hamile kalmanızdan iki ay önce ve hamileliğinizin ilk üç ayında ek folik asit almanız tavsiye edilir. Folik asit oranı zengin besinler yemenin yanısıra, günlük 500 mcg (0.5 mg) ek folik asit almanız önerilir. Folik asit kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

D Vitamini: Cildimize yönelik güneş ışığı aracılığıyla sağlanır ancak bu vitamini yağlı balık, yumurta sarısı, margarin ve bazı süt türleri ile de ufak miktarlarda alabiliriz. Vitamin D bebeğinizin kemik ve diş gelişimi için önemlidir ve düşük düzeyde bulunması durumunda, kadınlarda kas zayıflığına ve ağrıya neden olabilir. Aşağıda belirtilen koşullar, D vitamini eksikliğine yol açabilir:
• Koyu renkli cilde sahip olmanız
• Vücudunuzun çoğunu kapatan giysiler giymeniz
• Açık havaya fazla çıkmamanız.
Bu durumları aile doktorunuzla lütfen görüşün. D vitamini ile ilgili kan testi yaptırabilir ve hamileliğiniz sırasında ve bebeğinizi emzirme döneminde ek vitaminler önerebilir.

Güvenli besinler ve hijyen: Listeri ve toksoplasmosis henüz doğmamış bebeğinize geçebilecek sıkça rastlanmayan enfeksiyon hastalıklarıdır. Listeri riskini azaltmak için aşağıda belirtilen tavsiyeleri uygulayın:
• Yemek hazırlarken ellerinizi, doğrama tahtanızı ve mutfak aletlerinizi yıkayın
• Yemeden önce sebze ve meyvalarınızı yıkayın
• Salam çeşitleri gibi soğuk doğranmış etler, pişmiş soğuk tavuk, pate, pişmemiş deniz ürünleri, yumuşak dondurma, önceden hazırlanmış salata ve bri, camember, beyaz peynir ve ricotta gibi peynirler yemekten sakının.
Listeri, yiyeceklerin pişirilmesi yöntemiyle ortadan kaldırılabilir, bu nedenle yiyecekleri yeniden ısıtırken çok sıcak bir dereceye ulaşmalarına dikkat edin.
Toksoplasmosis riskini azaltmak için:
• Etin her tarafını çok iyi pişirin
• Sebzeleri bol suyla iyice yıkayın
• Kedinizin kumunu değiştirdiğinizde ya da bahçede çalıştığınızda, bir kez giyilip atılan eldivenler kullanın
• Evcil hayvanlarınızı elledikten ve bahçe ile uğraştıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Şiddete maruz kalmak: Sözlü veya fiziksel bir şiddetle karşılaşmanız, sizin, hamileliğinizin, bebeğinizin sağlığı ve diğer çocuklarınızın esenliği üzerinde çok etkili bir darbe oluşturabilir. Doğumunuzun planlanması ve ailenizin esenliği için, aile doktorunuz veya ebeniz gizlilik kuralları içinde size destek sağlayabilir ve sizi gereken kurumlara havale edebilirler.

hamilelik-yasi-ve-onemi

Erken ve İleri Yaşta Hamilelik

Okunma Sayısı: 39 PAYLAŞMAK İÇİN:Günümüzde ergenlik çağı, yani doğurganlığa geçiş dönemi, kızlarda ortalama 12,5 yaşında başlar. 1820 yılındaki tıbbi literatürler ergenlik çağının başlangıcını 17,5 yaş olarak belirtirken bu yaş lineer bir şekilde düşmüş olup,...

0 comments
bebek-yapmanin-maliyeti

Çocuk Yapmanın Maliyeti Nedir?

Okunma Sayısı: 101 PAYLAŞMAK İÇİN:Çocuk yapmak istiyoruz ama maliyeti nedir, ne kadar para gereklidir? İş bu sorunun cevabını elimizden geldiğince hesaplayarak sizleri bilgilendirmek istedik. Gebelik sürecinde ve bebek doğduktan sonra gerekli olacak tüm ihtiyaçları...

0 comments
dogum-kontrol-haplari

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Merak Edilenler

Okunma Sayısı: 56 PAYLAŞMAK İÇİN:Doğum kontrol hapı nedir? Doğum kontrol hapları, östrojen ve progesteron içeren hormon haplarıdır. Yüksek etkinlik ve düşük yan etki nedeni ile sıkça tercih edilen bir korunma yöntemidir. Doğum kontrol hapları...

0 comments

Tüp Bebek Tedavisi

Okunma Sayısı: 50 PAYLAŞMAK İÇİN:Anne adayının adetinin ilk günlerinde yumurtalık uyarılması ile tüp bebek tedavisi başlar ve embriyonun transferi ile bu tedavi süreci sonlandırılır. Bu aşamalar ise yaklaşık üç haftalık bir süreçte tamamlanır. Bu...

0 comments
kolay-hamile-kalma-yontemleri

Kolay Hamile Kalma Yöntemleri

Okunma Sayısı: 63 PAYLAŞMAK İÇİN:Zararlı yağlara elveda: Balık ve cevizden alınan yağlar, vücut için faydalıdır. Fakat margarin ve doymuş yağ asitleri vücudumuza zarar verir. Mümkün olduğunca faydalı yağlarla beslenmeye dikkat edin. Örneğin saf zeytinyağı...

0 comments
hamilelikte-yas-riskleri

Hamilelikte Yaş Riskleri

Okunma Sayısı: 58 PAYLAŞMAK İÇİN:Bir kadının hamilelik döneminin sorunsuz bir şekilde geçmesi, bebeğin fiziksel olarak gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için son derece önemlidir. Genel olarak hamilelik sürecinde yaşanabilecek problemler, annenin genel sağlık durumu,...

0 comments
yumurtlama-ovulasyon-donemi-takibi

Yumurtlama Günü (Ovulasyon) Hesaplama

Okunma Sayısı: 114 PAYLAŞMAK İÇİN:Yumurtlama takibi yaparak hamile kalma şansınızı arttırmanız mümkün. Ovulasyon (yumurtlama döngüsü) dönemini hesaplamayla ilgili tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz; Yumurtlama nedir? Adet kanamasının ilk günü yeni bir adet döngüsünün başlangıcı demektir. Bu...

0 comments
hamile-kalma-sansinin-en-yuksek-oldugu-zaman

Hamile Kalma Şansının En Yüksek Olduğu Günler

Okunma Sayısı: 115 PAYLAŞMAK İÇİN:Tüm kadınların ortak sorusu olan ayın hangi döneminde hamile kalma sansı yüksektir diye merak etmektedir. 3 – 4 günlük dönemdir. 28 günde bir adet gören bir bayanda âdetin ilk gününden...

0 comments
anne-olmak-icin-en-ideal-yas

Anne Olmak İçin İdeal Yaş

Okunma Sayısı: 172 PAYLAŞMAK İÇİN:Çoğu çift çocuk sahibi olabileceğini düşünerek hareket ediyor. Günümüz yaşam şekli ve beslenme düzeninin anne-baba olmayı zorlaştırdığı ise bir gerçek. Günümüz yaşam koşullarında zamana karşı yarışan bir insan formatı oluşmuştur....

0 comments
gebelik-karari-almadan-once

Gebeliğe Karar Vermeden Önce

Okunma Sayısı: 50 PAYLAŞMAK İÇİN:Evlenmiş çiftlerin gebelik kararı öncesi dikkate almaları ve hekimleriyle de görüşmeleri gereken hususlar şunlardır: Çalışma koşulları Kullanılan ilaçlar Aşılanma Kronik hastalıklar (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, tiroit hastalıkları vb.) Daha önce...

0 comments
hamilelikten_korunma_yontemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri

Okunma Sayısı: 59 PAYLAŞMAK İÇİN:Evlisiniz ya da düzenli bir seks hayatınız var ama çocuk sahibi olmak istemiyorsunuz… Anne ya da baba olmaya henüz hazır değilsiniz. Kadın mı korunmalı, erkek mi? Hangi yöntem daha sağlıklıdır?...

0 comments
hamilelik-oncesi-hazirliklar

Hamilelik Öncesi Hazırlıklar

Okunma Sayısı: 48 PAYLAŞMAK İÇİN:İyi bir hamilelik dönemi geçirmek her anne adayının en çok istediği şeydir. Ama bunun için iyi bir planlama yapmak gerekir. Bu planı hayata geçirirken sizin üzerinize düşen bazı görevler vardır. ...

1 comment
hamilelik-oncesi-diyet

Hamilelik Öncesi Diyet

Okunma Sayısı: 81 PAYLAŞMAK İÇİN:Hamilelik öncesi dikkat etmemiz gereken diyet konusunu yanlış anlamamaktır. Gebelik öncesi diyet bildiğimiz zayıflama diyetlerinden değildir. Hamilelik öncesi dönemde mümkün olduğunca besleyici, vitamin ve mineraller içeren ürünler ve yiyeceklerle beslenmeniz...

1 comment
hamilelik-oncesi-folik-asit

Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

Okunma Sayısı: 103 PAYLAŞMAK İÇİN:Hamilelik döneminde bedenin ihtiyaç duyduğu besinlere gereksinim duyar. Folik asit anne hamile kalmadan önce başlaması gereken vitamin grubundadır. Folik asit bebeğin hücre ve sinir sistemlerinin gelişmesinde çok önemli vitamin grubunda...

2 comments
hamilelik-oncesi-dikkat-edilmesi-gerekenler

Hamilelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okunma Sayısı: 59 PAYLAŞMAK İÇİN:Sağlıklı bir hamilelik dönemi sağlamak için hamilelikten önce ve ilk haftaları içinde yapabileceğiniz bir dizi işlemler bulunmaktadır. Sakınmanız gerekenler: Alkol, sigara, ilaçlar, kafein, depresyon ve retinol içeren multi vitaminler… Sigara:...

0 comments
kolay-hamilelik

Hamileliği Kolaylaştıran Yöntemler

Okunma Sayısı: 71 PAYLAŞMAK İÇİN:- Adet düzeninizi takip edin, gebe kalabileceğiniz muhtemel günlerde cinsel ilişkide bulunmaya özen gösterin. – İlişkiden 2 saat önce eşinizin sert bir kahve içmesi sperm hareketlerini uyaracaktır. – Rahat olun,...

0 comments

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>