Hamilelikte Giyim Önerileri

hamilelikte-giyim-onerileriHamilelik bir kadının hayatı boyunca ortalama 1-2 kez yaşayacağı bir durumdur. 9 ay boyunca fiziksel ve duygusal değişimler yoğun bir şekilde yaşanır. Gerek fiziksel gerekse duygusal değişimlerin günlük hayatta kabul edilmesi için kadınlar bu değişime ayak uydurmaya çalışırlar. Bu uğraşının ilk basamağı da büyümeye başlayan karınlarını, genişleyen kalçalarını ve kalınlaşan bacaklarını rahat ettirmek için uygun kıyafetler bulmaktır.

Beden değişimi ve kıyafet sıkıntısı her dönemde hamile kadınlar için var olmuş bir ayrıntıdır. Ancak günümüz modern dünyasında bu durum hem iş hayatında rol almayı başaran hem de ekonomik anlamda kendisine çizilmiş sınırları aşıp topluma varlığını kabul ettiren kadın için sorun haline gelmiştir. İşte bu durumu kendi lehine çeviren firmalar yeni ve yükselişte olan bir pazar oluşturmuştur. Birbirini takip eden hamile giyim mağazaları açılmış, ünlü markalar ürettiklerinin yanı sıra hamile koleksiyonları da çıkarmıştır.

Hamilelikte kıyafet seçerken nelere dikkat edilmeli?

Hamilelik bir süreçtir. Bu sürecin ilk ayları fiziksel olarak sizi zorlamaz. Bu yüzden ilk aylardan alışveriş yapmak, ne kadar kilo alıp fiziksel değişikliğe uğrayacağınız da belli olmadığı için gereksiz olacaktır. Size önerimiz hamileliğinizin ilk 5 ayında giyerken sizi rahatsız etmeyecek eski giysilerinizi değerlendirmeniz. Çünkü o an size sevimli ve giyilebilir gelen birçok hamile kıyafeti doğumunuzdan sonra dolapta bekleyerek kaderine mahkum olacaktır! Paranızı harcarken bu durumu da göz önünde bulundurun. Hamileyken satın aldığınız ve dolapta öylece bekleyen kıyafetlerinizi ödünç vermek yoluyla paylaşın ya da siz de ödünç almayı deneyin.

Alacağınız ürünlerde kumaş seçimine dikkat edin. Naylon ve sentetik kumaştan yapılmış ürünlerden uzak durun. Naylon ve sentetik kumaşlarla zaten yüksek olan vücut ısınızı daha da arttırmış olursunuz. Bu da sizi fazlaca rahatsız eder. Bu yüzden alacağınız her şeyi pamuklu olarak seçmeye özen gösterin. Ayrıca açık renk ve geniş giysiler serin kalmanızı sağlar. Özellikle beli sıkmayan kemersiz lastikli pantolon ve şortları tercih edin. Hamileliğin ilk aylarında büyüyen göğüslerinizi çok sıkmayan geniş askılı meme yapısına tam destek sağlayan sütyenler tercih edilmeli. Unutmayın ki hamilelikte bozulan meme dokusunun bir daha tedavisi yoktur!

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>