Hamilelikte İshal ve Nedenleri

hamilelikte-ishal-ve-belirtileriHamilelik döneminde yaşayabileceğiniz problemlerden biri de ishaldir. Büyük güne yaklaştıkça ishale nelerin sebep olabileceğini  ve bunun hakkında neler yapabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sebepleri Nelerdir?

Doğum yaklaştıkça rahim kaslarınız doğum evrelerine hazırlık amacıyla gevşemektedir. Bu gevşeme rahim kaslarınızla birlikte ince bağırsak kaslarınızda da olmaktadır. Bu durum ishal oluşumunu tetikleyerek anne adayının rahatsız olmasına sebebiyet vermektedir. Bazı uzmanlar, bağırsaklarınızı boşaltmanızın sebebinin doğanın bebek için yeterli boşluğu sağlama amacı olduğundan şüphelenmektedir.

Bilmeniz Gerekenler

İshal, erken doğumun yaygın ve normal bir parçasıdır, yani buna alışmaya çalışın. Evet, hoş olmayan bir durum fakat bebeğinizle tanışma gününüz yaklaştı demektir. İshale ek olarak, hamileliğin son aşamalarına girdiğinizde az sonra sıralananlardan birkaçıyla veya tümüyle karşılaşabilirsiniz:

  • Adet benzeri kramplar,
  • Hamilelik sırasında mide ekşimesi,
  • Sırt ağrısı,
  • Karnınızda ılık bir his ve hamileliğin sonuna doğru mukusla birlikte vajinaya geçen kan.

Neler Yapabilirsiniz?

  • Yeteri kadar su içtiğinizden emin olun. Su, hamilelikte en iyi arkadaşınızdır.
  • Gücünüzü toplayabilecek kadar ve hafif yiyecekler yiyin. Tavuk suyu, tost ya da meyve gibi besinlerin sindirimi kolay olacaktır. Yağlı olanlardan (et, tam yağlı süt ürünleri ve kızartma olan her şey), fazla lifli olanlardan (kepekli kek) ve asitli olanlardan (portakal suyu) kaçının.
  • Sakin kalın ve lavaboya yakın olun.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>