Hamilelikte Vajinal Akıntı ve Nedenleri

Hamilelikte vajinal akıntı, gebeliğin neden olduğu fizyolojik ve tedavi gerektirmeyen bir durumdur. Hamilelikte vajinal akıntı, bazen vajinaya bağlı olarak gelişen enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Oluşan enfeksiyonlar bakteri, parazit ve mantar nedeni ile oluşabilir. Hamilelik döneminde bütün vücutta farklı değişimler meydana gelir. Bu değişimlerden en fazla etkilenen bölge, bebeğin gelişimine ev sahipliği yapacak olan vajinadır ve dolayısı ile hamilelikte vajinal akıntı sıklıkla görülebilir.

Gebelik nedeni ile açığa çıkan hormonlar vajina içinde bulunan flora düzeyini bozarak hamilelikte vajinal akıntının artmasına yol açar. Hamilelikte vajinal akıntı renksiz ve süt kıvamında olur. Gebelik ilerledikçe akıntının boyutu artarak renk ve kıvam değişimine uğrar. Oluşan akıntının rengi koyulaşmış, kokusu kötü, kaşıntı ve yanmaya da neden oluyorsa mutlaka bir enfeksiyon olasılığı vardır. Bu durumda doktora başvurmak gerekir. Çünkü bu tür akıntılar erken doğuma neden olabilir. Enfeksiyon nedeni ile açığa çıkan hamilelikte vajinal akıntıya karşı muhakkak önlem alınması gerekir. Ayrıca bol sıvı tüketmek, cinsel birliktelikte hijyene özen göstermek, uzun süre idrar tutmamak alınabilecek önlemler arasındadır.

Gebelikte oluşabilecek kanlı akıntı önemli bir ayrıntıdır. Bu durumda zaman kaybetmeden doktor bilgilendirilmelidir. Çünkü gebeliğe bağlı bir sorun gelişme olasılığı vardır ve ihmal edilmemelidir. Hamilelikte vajinal akıntı nedeni ile panik yapmaya gerek yoktur ve anne karnındaki bebeğe her hangi bir zararı olmaz. Şayet hamilelikte vajinal akıntı iltihaplı ise ve mantarlar nedeni ile oluşmuşsa, doktor tedavisi ile sorun giderilecek ve doğum anında bebeğe geçmesi önlenecektir. Yeni doğan bebeklerde görülen pamukçuk hastalığı mantar iltihabı ile alakalı olarak gerçekleşmektedir. Ayrıca bebekte iltihap nedeni ile pamukçuk meydana gelse bile, pamukçuk tehlikeli bir hastalık değildir ve kolaylıkla tedavi edilebilir.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>