Kolik Nedir

bebeklerde-kolikKolik, belirli bir sebebi olmayan ve bebeğin ilk aylarında sürekli ağlaması ve sıkıntılı olması durumudur. Doktorlar yeni doğan bebeklerin %20′sinde kolik teşhisinde bulunmaktadır. Genelde doğumdan 2-4 hafta sonra başlar ve 3 ay kadar sürebilir.
Bebeğiniz diğer zamanlarda mutluysa kolik endişe edilecek bir durum değildir. Doktorlar koliğin sebeplerini bilmemektedir.

SEMPTOMLAR:
Kolik olan bebekler her gün saatlerce yatıştırılamayacak şekilde ağlarlar. Bu ağlamalar genelde öğleden sonra başlayıp akşamın erken saatlerine kadar devam eder. Bebek ağlarken hava yutar ve bu da daha fazla gaza ve rahatsızlığa neden olur. Bebeğiniz gaz çıkarır ve dizlerini sürekli olarak göğsüne çeker.
Bebeğinizi dikdörtgen bir battaniyenin üzerine yatırın, kafası battaniyenin baş tarafına yakın olsun. Bebeğinizin ellerini göğsünde kenetleyin, bu sırada battaniyenin bir tarafını bebeğin üzerine katlayın ve bebeğinin arkasına sıkıştırıverin. Battaniyenin alt köşesini yukarı getirin. Battaniyeyi bebeğin göğsünden ve sırtının altından geçirirken ters köşesini diğer kol üzerinden katlayın.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ:
Bebeğiniz saatler boyunca hiç susmadan ağlıyorsa – beslemek ya da bezini değiştirmek de işe yaramıyorsa – potansiyel ciddi rahatsızlıkları olmadığından emin olmak için doktorunuza başvurun. Bebeğinize vurmayın ve bebeğinizi sallamayın; beyni zarar görebileceği gibi körlükle de sonuçlanabilir.

Doktorunuz kolik teşhisi koyduysa:
■ Bebeğinizi kucağınıza alın. Araştırmalar annelerinin kucağında olan bebeklerin daha az ağladıklarını göstermektedir.
■ Öğleden sonraları çok yoğun ortamlardan uzak durun (kalabalık caddeler, alışveriş merkezleri ve restoranlar gibi).
■ Bebeğinizi ince bir battaniyeye rahat bir şekilde sarın.
■ Bebeğinizi arabayla gezmeye çıkarın.
■ Bebeğinizi tutarken yavaşça dans etme, yürüme ya da hafifçe sallama gibi sabit, ritmik hareketler yapın.
■ Bebeğinizi emziriyorsanız sarımsak, lahana, fasulye, soğan, kafein ya da süt ürünlerinden uzak durun.
■ Bebeğinizi kolunuzun dirsekle bilek arasındaki bölümüne yüz üstü duracak şekilde ata biner gibi yerleştirin, kafasını dirseğinizde ayaklarından biraz yüksekte tutun ve sırtını hafifçe sıvazlayın. Ya da bebeğinizi kucağınıza karnı aşağı gelecek şekilde yatırarak sırtını sıvazlayın.
■ Bebeğinizi emziriyorsanız daha fazla emzirin.
■ Bebeğinize öğün aralarında emzik verin.
■ Kendinize de zaman ayırın, kolik anne babalar için çok zorlayıcı olabilir.

Bunları da beğenebilirsiniz...

1 Yanıt

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>