Kolik Olan Bebeği Sakinleştirme Yolları

kolik-bebekleri-sakinlestirme-yontemleriYeni doğan bebeklerde ara vermeden ağladığı durumlar sık görülebilir. Bebeğiniz 5 aydan küçükse ve haftanın en az 3 günü, 3 saatten daha fazla sürekli olarak ağlıyorsa büyük ihtimalle koliktir. Peki bebeğinizi dünyaya alışmaya çalıştığı ve sürekli ağladığı bu zor günlerinde asıl sakinleştirebilirsiniz?

1-Sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Bazı bebekler göbek bölgelerine ılık su uygulanmasından hoşlanabilir. Sıcak su torbasını doldurarak araya bir havlu koyarak bebeğinizin göbeğine uygulamayı deneyebilirsiniz.

2-Sakinleştirici bir masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Bebeğiniz kendisine masaj yapılmasından çok hoşlanabilir ya da bu durumdan rahatsız olabilir. Nasıl tepki verdiğine dikkat ederek masaj uygulamayı deneyebilirsiniz.

3-Gürültü yaparak sakinleştirebilirsiniz. Bebekler anne rahmindeki gürültülü sesleri dışarıda da duyarsa rahatlayabilir. Bu yüzden saç kurutma makinası, elektrik süpürgesi gibi sesler bebeğinizin rahat ve huzurlu hissetmesine destek olabilir.

4-Sakinleştirmek için doğru yöntemi keşfetmeye çalışabilirsiniz. Bazı bebekler hareket, gürültü, aktiviteden hoşlanırken diğerleri daha az uyarılmak ister ve sessiz, karanlık ortamları tercih edebilir. Nasıl daha huzurlu olduğuna bakarak bebeğinize uygun ortamlar yaratabilirsiniz.

5-Probiyotikleri deneyebilirsiniz. Doktorunuzun da tavsiyesiyle bebeğinize kolik belirtilerini azaltmak için probiyotik verebilirsiniz.

6-Hareket ettirerek sakinleştirebilirsiniz. Bebekler sakince hareket ettirilmekten, sallanmaktan ya da annesine yakın bir şekilde taşınmaktan hoşlanabilir. Bebeğinizi slingde taşıyarak ona yakın olabilir, sizin göğsünüzde kalp atışınızı duyarak sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz.

7-Araba ile dolaştırabilirsiniz. Bazı ebeveynler araba ile bir tur atmanın kolik bebeklere iyi geldiğini görecektir. Hareket etmek, ses, titreşim bebeklerin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

8-Ortamınızı değiştirebilirsiniz. Evin içerisinde kapalı olmak bebeğinizi ağlatıyor olabilir. Açık havayı deneyebilir, onu da alarak bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bebek arabasında huzur bulabilir, temiz hava, etraftaki gürültü onun sakinleşmesine yardımcı olabilir.

9-Pozisyonunu değiştirebilirsiniz. Bebeğiniz kucağınızda mutlu olabilir ancak huzursuzlanmaya başladığı zaman pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz. Zaman zaman dik tutmak zaman zaman da dizinize yatırmak onu mutlu edebilir.

10-Kundaklayarak huzur bulmasını sağlayabilirsiniz. Bebekler ellerinin kontrolleri dışında hareket etmesinden dolayı zaman zaman huzursuz olabilir. Bir battaniye ya da ince örtü yardımıyla yapılacak bir kundak onun kendisini daha huzurlu ve güvenli hissetmesine yardımcı olabilir.

11-Yıkayarak sakinleştirebilirsiniz. Kolik bir bebeği sakinleştirmek için ılık bir banyo işe yarayabilir. Suyun sesi bile onu sakinleştirebilir.

12-Emzik verebilirsiniz. Bebeklerdeki gaz kolik sebebi değildir. Ancak bazen ağladıkları için hava yutarlar ve bu da gaza sebep olabilir.

Bebeğinizi sakinleştirmek için bu yolları deneyebilirsiniz. Ancak yine de bebeğinizi susturamazsanız üzülmeyin. Ona sarılmanız, onu sallamanız, onunla konuşmanız bile yeterli olabilir. Kolik ile ilgili daha detaylı bilgileri görmek için buraya tıklayın.

daha-huzurlu-bebekler

Bebeklerin Huzurlu Olması

Okunma Sayısı: 71 PAYLAŞMAK İÇİN:Bebeklerin basit ihtiyaçları vardır. Beslenme, oyun, uyku ve sizden göreceği sevgi onun en temel ihtiyaçlarını oluşturur. Yeni doğan bir bebeğin neye ne zaman ihtiyacı olduğunu anlamak ise ilk başlarda oldukça...

0 comments
kolik-bebekleri-sakinlestirme-yontemleri

Kolik Olan Bebeği Sakinleştirme Yolları

Okunma Sayısı: 63 PAYLAŞMAK İÇİN:Yeni doğan bebeklerde ara vermeden ağladığı durumlar sık görülebilir. Bebeğiniz 5 aydan küçükse ve haftanın en az 3 günü, 3 saatten daha fazla sürekli olarak ağlıyorsa büyük ihtimalle koliktir. Peki...

0 comments
Mother holding her crying baby isolated

Bebekleri Sakinleştirme Yöntemleri

Okunma Sayısı: 62 PAYLAŞMAK İÇİN:Yeni anne babalar için bir anda ağlamaya başlayan ve uzun süre ağlayan bir bebek çok yıpratıcı olabilir. Peki ağlayan bir bebekle nasıl baş edebilirsiniz? Yeni doğan bir bebeğe bakmak tecrübesiz...

0 comments
kepce-kulak-duzelme-ameliyati

Kepçe Kulak Sorunu

Okunma Sayısı: 162 PAYLAŞMAK İÇİN:Kepçe kulak sorunu, kulak kepçesinin kafaya yakın olan çanak şeklindeki kısmının aşırı büyüyerek, kafa ile kulak kepçesi arasındaki açıyı arttırması ya da kulak kepçesi üzerindeki kıvrımların oluşmaması sonucu oluşur. Kulak...

0 comments
2-yas-cocuk-psikolojisi

2 Yaş Çocuk Psikolojisi

Okunma Sayısı: 43 PAYLAŞMAK İÇİN:İki yaşına gelmiş çocuk için; özerklik dönemine ulaşmış çocuk diye düşünülür. Daha çok söz dinlememe ve memnun olmama dönemidir. Ablası için okul toplantısına katılmak zorunda kalmış iki yaşındaki bir çocuk...

0 comments
bebeklerin-korkulari

Bebeklerin Korkuları ve Çözümü

Okunma Sayısı: 43 PAYLAŞMAK İÇİN:Korku, öncelikle tanımlamamız gereken bence en önemli kelime, tehlike karşısın da habersiz anlık gelişen bir olay sonucu anti-sosyal bir davranıştır. Kişinin kendini korumak amacıyla gösterdiği normal bir tepkidir. Bebeklerimizin korku...

0 comments
bebekler-nasil-ogrenir

Bebekler Nasıl Öğrenir?

Okunma Sayısı: 42 PAYLAŞMAK İÇİN:Bebeklerin öğrenme şekli herkesin bildiği gibi bakarak ve dokunarak öğrenmesidir. Bebeklikte dikkat süresi az olduğundan dikkat etmeniz gereken ses çıkaran objeler vermek, obje her ses çıkardığında dikkati dağılmış bebeğin yeniden...

0 comments

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>