Normal Doğum mu Sezaryen mi?

Normal doğum mu yoksa sezaryen doğum mu? Pek çok anne adayı doğum sancısı çekmemek için sezaryen doğum istese de, sağlıklı olup olmadığı konusunda doktorlar ikiye bölünmüş durumdadır.
Normal mi yoksa sezaryen mi?

İdeal olan normal doğum:

Doğumun şekline; eğer önceden bilinen belirli bir sebep yok ise, doğumun işaretleri geldiği zaman karar verilir. Doğum sancılarının başlaması, su gelmesi, nişan (hafif kanama, lekelenme) gelmesi ile doğumun başladığı anlaşılır. Aksi bir durum olmadıkça doğum normal olarak takip edilmeli, takip sırasında gelişecek problemlere göre, gerekli görülürse sezaryen ameliyatı ile doğuma karar verilmelidir. Sezaryen gereksinimi olan durumlar, doğumun takibi sırasında bebek kalp seslerinde zayıflama, anne-bebek ölçülerinin uyumsuzluğu sonucu normal doğumun mümkün olmayacağı durumlardır.

Doğum başlamadan sezaryen olacağı bilinen vakalar ise, önceki doğumu sezaryen ile gerçekleştirilmiş gebeler, ultrasonografide bebeğin yan veya ters durması, anatomik olarak şekil bozukluğu (pelvis darlığı), plasentanın (bebeğin eşinin) yerleşim bozukluğu (plasenta previa) gibi durumların olduğu gebeliklerdir. Normal doğum sonrası lohusaların, normal hayatlarına ve aktivitelerine dönmeleri her zaman daha kolay olacaktır. Gelişen teknoloji, kısa ameliyat süreleri söz konusu olsa dahi sezaryen sonuç olarak bir ameliyattır. Mümkün olduğu kadar doğumun şekli “normal doğum” olmalıdır. Normal doğum; gelişen anestezi yöntemleri ile artık hanımların korkulu kabusu olmaktan çıkmıştır. Spinal-epidural anestezi yöntemlerinin gelişmesi ile “ağrısız normal doğum” gerçekleştirilebilmektedir. Spinal anestezi ile de, genel anestezi ile hastayı uyutmaya gerek olmadan sezaryen ameliyatları yapılabilmektedir.

Ayrıca sezaryen doğumdan sonra anne karnına atılan dikişlerin normale dönmesi uzun bir zaman almaktadır. Bu süre zarfında anneler; birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalmakta, oturup kalkarken acı ve ağrı çekmekte, soğuklarda ise bu bölgelerde sızlamalar hissetmektedir. Normal doğumun sancıları doğum ile birlikte sona ermekteyken sezaryen ile doğumda başka sıkıntılar devam etmektedir. Bununla birlikte sezaryen doğumdan sonra oluşan karındaki gazın atılamaması, anneye ayrı sıkıntılar yaşatmaktadır. Kimi anneler bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirken bazılarının bu işlemi ancak 2-3 gün sonra gerçekleştirdikleri görülmüştür. Karındaki gazın yaralara fazladan baskısı anlamına gelen bu durum, acıların azalmasına mani olmaktadır.

Bunları da beğenebilirsiniz...

2 Yanıt

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>