Raşitizm Nedir?

rasitizm_nedirKalsiyum ve fosfor gibi kemiklerin gelişiminde çok önemli rol oynayan minerallerin kemiklerde yeterince bulunmamasına bağlı olarak ortaya çıkan hastalığa raşitizm denir. Süt çocuğu çağında başlar. En çok 6-24 aylar arasında görülmektedir. Tedavi edilmezse 2-3 yaşında kendiliğinden, kemiklerde şekil bozuklukları bırakarak geçer.

Çocukların, üşütürüm diye fazla giydirilmesi, evden dışarı çıkarılmaması ve güneşten yararlanmalarını engelleme, onlarda “D” vitamini oluşumuna engeldir. D vitamini, kemik dokusuna kalsiyum çökmesini sağlar. Çocuğun kanında kalsiyum yeterli bile olsa, “D” vitamini yetersizse, kalsiyum bağırsaklardan emilmez, dışarı atılır.

İnsanın derisinde bulunan puro vitamin güneş ışınlarının deriye değmesi ile D vitamini haline dönüşür. Eğer güneş ışınları doğrudan deriye değmiyorsa “D” vitamini yapılmaz.

Belirtileri:

Her yaşta farklı belirtileri vardır. Bebeklerde görülen D vitamini eksikliğine bağlı raşitizmde kandaki kalsiyum ve fosfor miktarları normal bulunması gereken miktardan daha azdır. Sebebi bir çok faktöre bağlı olabilir.

Genel durum: Sebepsiz ağlama, huzursuzluk, halsizlik vardır.

Baş: 18 aylık (1,5 yaş)tan sonra fontonel hala kapanmamıştır. Bebeğin başının arka kısmı çok terler. Kafa kemikleri yeterince sertleşmemiştir.

Göğüs: Kemik, kıkırdak birleşme yerlerinde tesbih dizisi görülür. Göğüs, ya içe çökük (kunduracı göğsü) ya da öne doğru çıkıktır (güvercingöğsü).

Bacaklar:

“O” bacak: Yürümeye başlayan çocuklarda bazen ayaklar içe dönük, dizler açıktır. “O” görünümündedir. Tedavi edilmezse böyle kalır.

“X” bacak: Dizden aşağı kısımlar dışa dönük, dizler birleşiktir.

Karın: Kurbağa karnı denen ve karın kaslarının gevşemesinden meydana gelen bir belirtidir.

Diş: Diş daha geç yaşlarda çıkar. Yalnız bu geç diş çıkmasının sebebi sadece D vitamini eksikliği değildir. Bu yüzden her dişi geç çıkana D vitamini verilmemelidir.

Bakım:

Kesinlikle hekim tedavisi gerekmektedir. Çocuğunuzun güneşten yeterince faydalanmasını sağlayın. Çocuğunuzun kalsiyum ve D vitaminince zengin gıdalarla beslenmesine özen gösterin. Tereyağı (çiğ olarak), süt, peynir, yoğurt, balık yağı, ıspanak, tarhana, mercimek, portakal, C vitaminince zengin gıdalar (yeşilbiber, portakal, domates, havuç, maydanoz, ıspanak, sakatatlar, pastörize süt) ile beslenmesini sağlayın. Hekimin uygulayacağı ilaç tedavisine özen gösterin.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>