Yeni Doğan Bebek Ağız Boğaz ve Göz Bakımı

yeni-dogan-bebek-agiz-goz-bakimi.jpegYeni doğan bebek, doğum yolundan mikrop kapmış veya ifrazatla kirlenmiş olabilir. Bunun için ağız temizliğinde (varsa) aspiratör kullanılır. Onunla burun delikleri ve boğaz çekilerek temizlenir. Bunun için önce ağzı ve burnu boşaltın. Yoksa ince bir sondanın ağız kısmına bir gazlı bez koyarak, diğer ucu ile burun deliklerindeki pislikleri emin. Gelecek pislikler gazlı bezde kalacak, ağzınıza gelmeyecektir.

Bebeğin gözleri 3-4 gün süre ile her gün temizlenir. Kaynatılıp ılıtılmış suya gazlı bezi batırın. Bebeğin her gözünde bir gazlı bez i bir kere kullanmak koşulu ile içten dışa silin ve gazlı bezi atın. İkinci göze yeni bir gazlı bez kullanın. Su yerine süzülmüş ve soğutulmuş şekersiz çay da kullanabilirsiniz. Bebeğin gözleri doğum kanalından mikrop almış olabilir. Eczaneden alınacak bebeklere özel bir göz damlasından (arjirol) göz pınarlarına birer damla damlatın dursun. Eğer göz damlası yoksa onun yerine birer damla limon damlatabilirsin. 3 gün devamlı yaptığınız bu göz bakımını, da ha sonra gözlerde kanlanma, çapaklanma görürseniz yeniden uygulayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>