Yenidoğan Bebeğin Sağlık Göstergeleri

yenidogan_bebek_sagligiYenidoğan bebeğin sağlıklı olup olmadığının anlaşılması için, bazı göstergelerin normal kabul edilen değerlerde olması gereklidir. Yenidoğan normal bir bebeğin boyu 47-52 cm, kilosu 3-3.5 kg, baş çevresi 34-36 cm arasında olur. Bıngıldak açıktır.

Normal (miadında) doğum: Gebeliğin 37-40. haftaları arasında sonlanması ve bebeğin 2500 (2.5 kilogram) gramdan fazla olmasıdır.

Prematüre (erken) doğum: Gebeliğin 37. haftadan önce sonuçlanmasıdır. Bu bebekler prematüredir ve özel bir bakıma gereksinimleri vardır.

Düşük kilolu doğum: Gebelik normal süresinde (37-40. hafta) sonuçlanmış, fakat bebek 2500 gramın altında bir ağırlığa sahiptir. Bunların da özel bakıma gereksinimleri vardır.

Tosuncuk: Gebelik normal süresinde sonuçlanmış fakat bebek 4000 (4 kilogram) gramdan daha fazladır. Bebeğin yaşaması riskli olabileceği için kontrol edilmesi gereklidir.

Sürmatüre (geç) doğum: Doğum normal süresini 9-10 gün aşmış ve doktor müdahalesi ile gerçekleşmiştir. Bebek sağlıksız olduğu gibi, anne karnında ya da doğar doğmaz ölebilir.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>